Życie
Studenckie wypalenie. Co to jest i jak sobie z nim radzić?Studia są fajne i ekscytujące, ale jednocześnie mogą być źródłem stresu dla wielu studentów. Oprócz radzenia sobie z mnóstwem zadań, możesz także mieć do czynienia z wyprowadzką z rodzinnego miasta, poszukiwaniem przystępnego zakwaterowania, trudnymi współlokatorami, szukaniem dorywczej pracy i budowaniem nowego kręgu społecznego. To sporo na głowie.
Czasami taki stres może się kumulować i w końcu prowadzić do wypalenia studenckiego. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby opowiedzieć ci wszystko o tym czym jest, jak je ropoznać i zapobiec!
Czym jest studenckie wypalenie?
W skrócie, wypalenie studenckie to rodzaj wypalenia wynikający z przedłużającego się okresu stresu związanego z nauką. Mimo, że o wypaleniu często mówi się w kontekście wypalenia zawodowego, studenci nie są na nie jakoś magicznie odporni.
Najczęściej powodami, by powoli spalać się na studiach są:
- Wyprowadzka z domu.
- Wybór kierunku studiów.
- Duże obciążenie nauką, zupełnie inną niż w liceum.
- Otrzymywanie niższych ocen niż zwykle.
- Rywalizacja z rówieśnikami.
- Trudności w znalezieniu pracy na uczelni.
- Utrata przyjaciół z domu.
- Trudności w nawiązywaniu nowych znajomości na studiach.
- Problemy z zakwaterowaniem.
- Próby zdobycia stażu.
- Odczucie izolacji z powodu nauki zdalnej.
- Problemy z zarządzaniem finansami.
- Trudności z długami studenckimi.
Nieleczone wypalenie studenckie może prowadzić do depresji, chorób fizycznych, a czasami także do porzucenia studiów. Z tego powodu ważne jest szybkie rozpoznanie wypalenia studenckiego i podjęcie kroków w celu jego leczenia.
Najczęstsze symptomy wypalenia
Wypalenie studenckie ma wiele podobieństw do wypalenia zawodowego. Przejawia się przez zupełny brak motywacji i zainteresowania, w tym przypadku – nauką. Na przykład, być może marzyłaś_eś o zostaniu prawnikiem od czasów szkoły średniej, ale już nie czujesz ekscytacji i radości, podążając za swoim marzeniem. Możesz zaczynać opuszczać zajęcia, spać dłużej i odkładać wszystko na ostatnią chwilę. Odczuwać wieczne wyczerpanie lub wątpliwości czy jesteś na właściwej drodze.
W przypadku studiów wymagających kreatywnego myślenia, jak pisanie czy marketing, wypalenie może się objawiać brakiem twórczej energii. Możesz odczuwać brak inspiracji i oryginalnych pomysłów.
Jeśli twój proces myślowy wydaje się zwolniony, a ty czujesz, że to, co produkujesz, nie jest wystarczająco dobre, możesz doświadczać wypalenia studenckiego.
Jeśli czujesz dużo większe roztargnienie, niezdecydowanie i kiepską produktywność, to też może to być sygnał wskazujący na wypalenie studenckie. Oczywiście, trudności z koncentracją mogą wynikać także z tymczasowego stresu czy niewyspania. Jednak, jeśli zbyt często zdarza Ci się czytać to samo zdanie wielokrotnie i zauważyć, że zupełnie nie masz pojęcia, co tam jest napisane – to może być sygnał, którego lepiej nie ignorować.
Ten student, który co chwilę na coś choruje, może doświadczać wypalenia. Nieustanne przeziębienia, bóle głowy, problemy trawienne, wysypki skórne czy zaburzenia snu mogą być psychosomatycznymi objawami wołania organizmu o pomoc.
Jak pomóc sobie w czasie wypalenia?
Dokonywanie wyborów dotyczących zdrowego stylu życia
W szukaniu rozwiązań ważne jest wypróbowanie różnych strategii, a następnie wprowadzanie je do życia drobnymi kroczkami. Podążaj za tym czego potrzebuje Twoje ciało i mózg.
Co możesz zrobić?
Planuj czas - Stworzenie dobrze zorganizowanego planu dnia i tygodnia może pomóc w efektywnym zarządzaniu czasem nauki. Ustal realistyczne cele i rozważ podział nauki na krótsze sesje z przerwami, aby uniknąć przeciążenia.
Znajdź równowagę między pracą a odpoczynkiem - Ważne jest, aby zachować równowagę między nauką a czasem odpoczynku. Regularne przerwy są kluczowe dla utrzymania wysokiej efektywności i zmniejszenia ryzyka wypalenia.
Nie zapominaj o swoim zdrowiu! - prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu mają istotny wpływ na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną. Staraj się utrzymywać zdrowe nawyki, aby zwiększyć odporność na stres.
Pracuj ze swoim stresem! - Nauka skutecznych technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, może pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.
Zwracaj się o pomoc! - Nie wahaj się prosić o wsparcie od przyjaciół, rodziny lub nauczycieli. Dzielenie się uczuciami z innymi może pomóc złagodzić presję i stres związany z nauką.
Stawiaj sobie cele krótko- i długoterminowe: Stawianie sobie realistycznych celów krótko- i długoterminowych pozwala na śledzenie postępów i utrzymanie motywacji bez poczucia przytłaczającego obowiązku.
Bądź czuły_a dla siebie! - Dbaj o siebie nie tylko podczas intensywnego okresu nauki, ale przez cały czas. Znajdź czas na hobby, które sprawiają Ci przyjemność, i nie zapominaj o tym, co sprawia, że czujesz się spełniony.
A co jak to nie pomaga?
Jeśli mimo podejmowanych działań wciąż doświadczasz nadmiernego stresu i wypalenia w czasie nauki, rozważ skonsultowanie się z doświadczonym profesjonalistom, takim jak psycholog czy doradca edukacyjny. Tacy specjaliści mogą pomóc w identyfikacji konkretnych problemów, zrozumieniu źródeł stresu oraz opracowaniu spersonalizowanych strategii radzenia sobie, abyś mógł efektywniej zarządzać wyzwaniami związanymi z nauką. Ich wsparcie może okazać się cennym narzędziem w poprawie ogólnej jakości życia i zdolności radzenia sobie z wymaganiami edukacyjnymi.
Powodzenia!
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj lekkie oferty i zyskaj dostęp do porad naszych ekspertów. Bo po co ciężko, jak można lekko?