Zdrowie
ADHD u dorosłych naprawdę istnieje. Oto jak z nim żyć.Dla większości osób, zespół nadpobudliwości psychoruchowej kojarzy się z szalonym małym chłopcem, ale coraz częściej diagnozę dostają osoby dorosłe, w tym większość z nich to kobiety. ADHD może głęboko wpływać na życie, zarówno w szkole, w pracy, jak i w relacjach. Dorośli z ADHD mają trudności z utrzymaniem pracy i relacji. Często też czują się niezrozumiani – bo gubią rzeczy, są ciągle w jakimś pośpiechu i zapominają o ważnych datach. Jak może wyglądać ich życie?
Ludzie z ADHD mają trudności z patrzeniem poza dzisiaj i, w najlepszym przypadku, jutro. Choć tworzą plany, niemal każdy bodziec pojawiający się w teraźniejszości może je zaciemnić. To generuje także bardzo niską tolerancję na zmiany, a także wysoki poziom frustracji, gdy się pojawiają. Odkładają rzeczy na później i kończą projekty w ostatniej chwili. Dopiero gdy staną przed strachem i konsekwencjami bezczynności (lub innych czynności robionych w tym czasie) wpadają w tryb walki albo ucieczki. Jeśli nie otrzymają właściwego leczenia, mogą łatwo doświadczyć wypalenia zawodowego.
W wielkim skrócie, codzienność dorosłych osób z ADHD, to ciągła walka z terminami, zapominaniem i chaosem.
Dlatego dzisiaj opowiemy o 5 rzeczach, które powinien wiedzieć każdy ADHD-owiec i bliskie im osoby – aby po prostu żyło się łatwiej w tym neuronormatywnym świecie!
Diagnoza ADHD dla lepszego zrozumienia siebie
Najczęstsze objawy ADHD to trudności w skupieniu uwagi, niepokój, impulsywność.
Jednak u dorosłych to zaburzenie może prowadzić do innych zachowań, które często są błędnie diagnozowane jako depresja lub zaburzenie afektywne dwubiegunowe, ponieważ te stany mają wiele wspólnych objawów.
Czasami więc warto podjąć próbę diagnozy, gdy usłyszało się wcześniej inną.
Można ją dostać u lekarza lub psychiatry. Sam proces zajmuje od 2 do 4 sesji (50 - 120 minut). Po jej postawieniu lekarz ustala z pacjentem plan kuracji. W przypadku ADHD u osób dorosłych rekomendowane jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu, codzienna jakość życia osoby z dolegliwością i jej bliskich może się zdecydowanie poprawić. Kolejny plus? Po diagnozie o wiele prościej jest zrozumieć własne zachowania i decyzje.
Rutyna i ADHD – wcale nie takie zło!
Czytające to osoby z ADHD poczują teraz dreszczyk grozy. Rutyna? A gdzie zastrzyki dopaminy i fascynujące nowe rzeczy? Chociaż rutyna wydaje się najnudniejszą opcją z możliwych, to właśnie dzięki niej osoba z ADHD może znaleźć codzienny spokój i wywiązywać się z codziennych obowiązków. Planowanie codzienności, działanie z planem, w którym uwzględnione są poślizgi godzinowe i więcej akceptacji dla siebie i swoich działań. Co zadba o dodatkową dopaminę? Spacer w ciągu dnia, praca w kawiarni oraz czas w codzienności na realizowanie swoich zainteresowań.
Medytacje i mindfulness jako wielka pomoc
Uważność dla siebie i swoich potrzeb jest najważniejsza. Chociaż dla osób z ADHD wizja zatrzymania się i skupienia na swoich myślach może wydawać się horrorem, to uwierz nam – ćwiczenie koncentracji daje mnóstwo wyciszenia i spokoju. Kto lubi praktykować w domu na YouTube znajdzie dużo interesujących praktyk. Kto woli wyjść, niech sprawdzi zajęcia z medytacji, na stres lub uważności w swojej ulubionej szkole jogi.
Dbanie o siebie i swoje potrzeby
Osoby z ADHD mogą często mierzyć się z nadmiernym zmęczeniem i poczuciem senności. Nic dziwnego! Ich mózg przecież wciąż pędzi. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu i dobrą dietę. Pobudka o tej samej porze dnia, własny rytuał snu, a w codziennych posiłkach wartościowe składniki odżywcze. Dodatkowo regularne badania i suplementy, które pomogą zredukować ewentualne niedobory w organizmie. Zdrowe ciało, to zdrowy mózg!
Głębokie oddechy przed ważnymi decyzjami
To najważniejszy, a zaraz najtrudniejszy tip dla osoby z ADHD. Możesz to nawet przeczytać na głos, a potem powtórzyć przed lustem: nie musisz być cały czas dostępna_y, odpisywać od razu i od razu podejmować decyzji, czy to pracowych, zakupowych, czy życiowych. Chociaż osoby z ADHD są impulsywne i może im się wydawać, że zapomną jeśli nie zrobią czegoś od razu, warto zatrzymać się i wziąć parę oddechów. Następnie przeanalizować opcje, zastanowić się, a żeby nie zapomnieć ustawić powiadomienie czy budzik na telefonie. Życie to nie zawody.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.
Newsletter
Zapisz się i otrzymuj lekkie oferty i zyskaj dostęp do porad naszych ekspertów. Bo po co ciężko, jak można lekko?